Reuters’ın yaptığı habere göre , Facebook artık Huawei’nin akıllı telefonlarına Facebook uygulamalarının ön yükleme yapmasına izin vermiyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı etkili bir ticaret yasağı çıkarmasından sonra Batılı teknoloji şirketlerinin, dört bir yanı kuşatılmış Çin telekom devi ile bağlarını kestiğinin bir diğer örneği de Facebook oldu.

Huawei telefon sahipleri, WhatsApp, Instagram ve Facebook uygulamalarını yine indirebilecek ve kullanabilecekler. Hatta bu uygulamaların güncellemelerini almaya da devam edecekler. Yani sadece Huawei akıllı telefonlarında, kutudan çıktığı gibi bu 3 uygulama ile karşılaşılmayacak.

Facebook, ticaret yasağı ile başa çıkmak için Google’dan daha farklı bir hesap açmaya başladı. Google, mevcut Huawei telefonlarına güvenlik güncellemeleri göndermeye devam etmek için geçici bir lisans aldı. Haa mağazalarda veya “henüz gönderilmemiş ve hatta henüz inşa edilmemiş olanlar” da bulunan Huawei telefonları önceden yüklenmiş Google hizmetlerine sahip olacak. Reuters, Facebook’un “fabrikayı henüz terk etmemiş olan herhangi bir telefona” önceden yüklemeyi reddettiğini söylüyor.

Trump ile birlikte Huawei’ye yapılan bu yaptırımlar ilerleyen günlerde de devam edecek gibi. Bizler, Teknoroit olarak Huawei’nin işletim sistemini büyük bir heyecanla bekliyor, bununla ilgili güncel haberleri de sizlere aktarıyor olacağız. Daha fazla teknoloji haberleri için takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Google’ın oyun servisi Stadia, resmen geliyor!

Google, geçtiğimiz Mart ayında oyun akış hizmeti olan Stadia‘yı tanıtmıştı. Bulut oyun…

Merhaba dünya!

WordPress’e hoş geldiniz. Bu sizin ilk yazınız. Bu yazıyı düzenleyin ya da…